אודות

מאז היווסדו, לפני כ 36 שנים , פועל בית האבות הספרדי בשכונת נווה שאנן בחיפה כבית לאוכלוסייה המבוגרת בחיפה וסביבתה.

הבית בבעלות עמותת העדה היהודית הספרדית חיפה (ע”ר)

עמותת “העדה היהודית הספרדית חיפה” הפועלת כמלכ”ר (מוסד ללא כוונות רווח) נוסדה בחיפה בשנת 1872 כאגודה עותומאנית. עם קום המדינה הפך הארגון לאגודה שיתופית ומשנת 1982 הוא רשום כעמותה הפועלת תחת רשם העמותות. העדה היהודית הספרדית חיפה פועלת ברציפות עשרות שנים, בצנעה, ללא פרסום וחבריה מקדישים את כל מרצם לרווחת קהילת חיפה רבתי תוך דאגה למיעוטי היכולת שבקרב ילדי הגיל הרך, בני הנוער, סטודנטים וקשישים, בהיבט הכלכלי, החינוכי והתרבותי.

בית האבות הספרדי פתח את שעריו לקליטת דיירים בשנת 1983.
כיום מתגוררים בו כ- 370 דיירים ב 9 מחלקות מסורתיות ועוד 4 אשכולות דיור, לפי החלוקה הבאה:

6 מחלקות לסיעוד (המחלקות מאופיינות עפ”י רמת המודעות של דייריהן לסביבתם)

2 מחלקות לדיירים עם בעיות זיכרון (תשושי נפש)

מחלקה לדיירים תשושי גוף (הזקוקים למעט עזרה בחיי היום-יום)

2 אשכולות לדיירים תשושי גוף ( 18 דיירים תשושי גוף בכל אשכול)

2 אשכולות לסיעוד (18 דיירים סיעודיים בכל אשכול)

בנוסף למגורים הנזכרים אנו מפעילים מרכז יום המארח מידי יום כ 70 אזרחים וותיקים המתגוררים בביתם בקהילה ומגיעים אלינו מידי בוקר.

אנו מחויבים לחזוננו: “לשאת את דגל הזקנה” ופועלים כמובילים ומקדמים את השינוי התרבותי במגורי זקנים במצבי תפקוד שונים בישראל. מודל “אשכולות הדיור” שפותח בביתנו ויושם בו לראשונה בישראל, מהווה חלק מאותה מחויבות.

אשכולות הדיור (מציע להבליט מכאן ואילך את המושג אשכולות הדיור לאורך המסמך) הוא מודל חדשני, פורץ דרך, ראשון מסוגו בארץ שפותח בשיתוף פעולה עם קרן הסיעוד של הביטוח הלאומי וקרן רוכלין, בהשראת המודל האמריקאי לשינוי תרבותי, ה GREEN HOUSE.

באשכולות הדיור, מודל מגורים לזקנים המעודד עצמאות ובחירה, הדייר נמצא במרכז וקובע בעצמו את סדר יומו בהתאם להרגליו הקודמים, יכולותיו ורצונותיו. במרכז האשכול המעוצב כבית, מטבח פתוח לשימושם של הדיירים ובני משפחתם. צוות האשכול עבר הכשרה על מנת להכינו לשינוי התרבותי שאנו מטמיעים ומקבל ליווי ביום יום על מנת להעמיק את השינוי.

שאיפתנו: להפחית ככל הניתן את סממני המוסדיות ולהגביר את סממני הבית ע”י עידוד שגרת חיים הכי קרובה לבית.

הפרויקט האוניברסיטאי למחקר ולמידה: לפני יותר מעשור הוקם הפרויקט האוניברסיטאי למחקר ולמידה המשותף לאוניברסיטת חיפה ולבית האבות הספרדי. המרכז פועל בשיתוף עם הפקולטה לרווחה ובריאות והחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה ומשמש כשדה התנסות, התמחות, מחקר ולמידה עבור סטודנטים במקצועות הקליניים של הפקולטה.

במסגרת המרכז מתקיימים בבית האבות ימי עיון וכנסים בהם מוצגים ממצאי מחקרים אלו ובאמצעותם נהנה הצוות מנגישות לידע עדכני המיושם בעבודתו לרווחת הדיירים ובני משפחותיהם.

אחת לשנה מזמין המרכז מרצה זר מארצות ניכר, מומחה בעל שם ותרומה ייחודית בתחום, על מנת לעדכן את הידע באקדמיה ובשדה לטובת דיירי בית האבות הספרדי בפרט ודיירי בתי האבות בישראל בכלל.

הבית פועל על פי חזונו: נושא ויישא את דגל הזקנה בקהילה, יהיה מוביל בשרות לזקנים המתגוררים בו ובקהילה, יהווה ארגון לומד ומלמד בתחומו וידאג לרווחת עובדיו. פועל יוצא של חזון זה היא שליחותנו לפעול למען סביבה בטוחה, תומכת וקשובה לצרכי הדייר ומשפחתו.

מחויבותנו לאיכות הטיפול, למצוינות ארגונית, לחדשנות, להטמעת טכנולוגיות חדשות וחדשניות, לטיפוח מודלים חדשניים לסביבת מגורים מכבדת ונעימה יותר, להיות בית פתוח, זורם, משתנה לפי הלכי הזמן והתקופה, רגיש מאוד לצרכי לקוחותיו, פתוח להעניק את חידושיו וניסיונו לעוסקים בתחום, נובעים כולם משליחות זו שנטלנו על עצמנו.