הצוות המקצועי

צוותי הרפואה, סיעוד, השרות הסוציאלי, הפיזיותרפיה, הריפוי בעיסוק והתזונה מוכשרים לתפקידם באמצעות הדרכות מתמשכות ובקרות פנימיות שוטפות על מנת להבטיח איכות טיפול גבוהה ההולמת את דרישות משרדי הבריאות והרווחה, תוך הקפדה מחמירה על כל נוהל ותקן.

רפואה: צוות הרופאים של בית האבות הספרדי כולל מנהל רפואי (מומחה לגריאטריה) ועוד חמישה רופאים. שירותי הרפואה של בית האבות כוללים, על פי הצורך, מעורבות של רופא גריאטרי, רופא פנימי, רופא פסיכו-גריאטר, רופא עיניים, רופא אף-אוזן-גרון, ושירותי רפואה נוספים במהלך יום העבודה. במשמרת לילה, 365 ימים בשנה, נוכח רופא תורן.

סיעוד: הסיעוד הוא מושא גאוותנו, ליבת העשייה שלנו, תחום העיסוק החשוב ביותר בשירות שאנו מעניקים לדיירינו. אחים/יות ומטפלים/ות נושאים בעיקר נטל הטיפול בדייר  ומשכך נוכחים בבית האבות 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע.                  

צוות הסיעוד מתמחה ומשפר את תוצאות פעילותו על בסיס קבוע באמצעות הכשרות, הדרכות ובקרות מתמשכות על מנת להבטיח את איכות הטיפול על פי כל מידה ובכפוף לדרישות משרדי הבריאות והרווחה.

שרות סוציאלי: עובדים סוציאליים המתמחים בגרונטולוגיה עומדים לרשות הדיירים ובני משפחותיהם. צוות השרות הסוציאלי תומך וקשוב בכל הקשור לרווחתו של הדייר. העובדים הסוציאליים מסייעים לדייר ומשפחתו בכל הנוגע למיצוי זכויות, קשר עם הרשויות, מינוי אפוטרופוס וכו'.

מלווה רוחנית – יחד עם צוות השרות הסוציאלי, תומכת המלווה הרוחנית באנשים (דיירים, משפחותיהם, צוות) להתמודד עם כל קושי ובכל שלב חיים בו הם נמצאים. המלווה הרוחנית שמה דגש על התמודדות עם מחלה קשה, עם מצבי סוף החיים, עם תהליכי פרידה לקראת סוף החיים ובשכול כמו גם בהתמודדות עם אתגרי הזקנה ובמעברי חיים אחרים. בביתנו מתקיימות קבוצות תמיכה למשפחות בהנחיית המלווה הרוחנית.

 

שירותים פארה-רפואיים: קבוצת שירותים המשלימים את תחום הרפואה באחריות המנהל הרפואי. להלן תיאור שירותים אלה.

שרות הפיזיותרפיה: שרות הפיזיותרפיה בבית האבות עוסק בשימור (להבדיל משיקום הניתן בבית חולים שיקומי) יכולותיו של הדייר, יכולת התנועה והתפקוד הגופני שלו.  צוות הפיזיותרפיסטים בבית האבות יבצע הערכה לדייר, יתאים לו תכנית טיפול, יעקוב אחר הצלחת הטיפול ויתאים אותו למשימת השימור. הטיפולים ניתנים במסגרת פרטנית וקבוצתית.

בבית האבות מכוני פיזיותרפיה המצוידים במכשור המותאם למגוון הטיפולים שמקבלים הדיירים (גלים קצרים, ריפוי באמצעות מים, חימום וקירור) ומפעיל טיפולים שונים כגון מגע, תרגילים וכו'.

שרות ריפוי בעיסוק: המרפאים בעיסוק בבית האבות עוסקים בשימור יכולותיו של הדייר, כחלק  מהטיפול הכוללני וכהשלמה לשירותי הפיזיותרפיה. פעילות הריפוי בעיסוק מאטה את קצב הירידה בכישורי החיים האופיינית לזקנה.

חלק משרות הריפוי בעיסוק הם מדריכי התעסוקה המפעילים את הדיירים בשגרת יומם באמצעות מגוון גדול של פעילויות להנאתם, לשמירה על ערנותם ועל איכות חייהם.

תזונה:  צרכי התזונה המיוחדים של בני הגיל השלישי עומדים לנגד עינינו ובאים לידי ביטוי בטיפוח שרות חשוב זה בבית האבות. שלא כמו עמיתנו בחלק מבתי האבות הרוכשים מזון מספק חיצוני, הנהלת בית האבות הספרדי מטפחת ומשקיעה במטבח בית האבות (באחריות מנהל שירותי הדיור) המייצר את כל צרכי אוכלוסיית הדיירים בתחום התזונה. צוות דיאטניות ובראשן דיאטנית ראשית מנוסה מתאימות תפריט אישי  לכל דייר בהתאם למצבו הרפואי, רצונותיו והרגליו, כולל תוספי תזונה במקרים הנדרשים. תחום התזונה מהווה חלק חשוב מהטיפול הכוללני בדייר.

קלינאי תקשורת: השירות עוסק באיתור, אבחון וטיפול בליקויים של תפקודי שמיעה, דיבור ובליעה. קלינאי התקשורת מהווה בתחומים אלו גורם מייעץ ומנחה את הצוות המטפל.

 

 

 

 

בית אברהם, המרכז הגריאטרי של העדה היהודית הספרדית בחיפה